Nyheter Vi välkomnar våra gäster från Kina

Vi välkomnar våra gäster från Kina

Idag tisdag 6/11 anländer våra gäster från Kina, två studerande och deras lärare. De har ett gediget och spännande aktivitetsschema framför sig vecka 45-47. Bland annat ska de göra fältstudier inom äldreomsorgen och Lss- omsorgen i Lunds kommun. De ska också göra studiebesök på Skånes universitetssjukhus. De umgås med våra elever på skolan och deltar i valda delar av undervisningen.

Utflykter till Bosjökloster för julmarknad och Österlen står också på schemat..  Slutligen ger de sig till Stockholm och besöker vårt gymnasium där samt tar del av allt vad huvudstaden har att erbjuda!

Vi ser verkligen fram mot att välkomna dem för ett intressant och givande vistelse i Sverige!

Några bilder från i våras när våra elever besökte Kina och gjorde sin APL/praktik där! Till våren 2019 är det dags för nästa gäng Consensum-elever att åka till Kina! Gissa om de längtar!