Kontaktinformation Kontaktinformation

Kontaktinformation


Har du frågor kring Consensums program och fördjupningar eller kring din ansökan är du välkommen att ringa eller skriva till oss.

Sankt Lars väg Byggnad 20
222 70 Lund

info@consensum-lund.se

Har du tappat bort ditt betyg?

För dig som tog du studenten 2012-2017 Klicka här

Övriga betygsfrågor, maila Johan Lenander. Ett nytt betyg kostar 50:-.


Personal

Om du har frågor om hur du skall ansöka till någon av inriktningarna hos Consensum, tala med din studie- och yrkesvägledare (SYV).

Om det är något ni undrar använd telefonnumret nedan, eller skicka oss ett mail. Vi svarar gärna på frågor om utbildningen, skolan, lärarna och berättar hur vi kan göra din gymnasietid betydelsefull – för dig och för alla andra du kommer att stöta på i din framtida karriär.

Skolledning


Annika Kjellemar 
Rektor
annika.kjellemar@consensum.se
046-14 14 95


Peter Stockhausen
Bitr.rektor
peter.stockhausen@consensum.se
046-271 77 73

Administration


Johan Lenander
Skoladministratör
johan.lenander@consensum.se
046-14 40 54


Lasse Nilsson
IT-ansvarig
lasse.nilsson@consensum.se
046-271 77 71


Elevhälsa


Daniel Dömstedt
Speciallärare
daniel.domstedt@consensum.se


Daniel Hallberg
Speciallärare
daniel.hallberg@consensum.se


Anne-Charlotte Holmberg
Kurator
anne-charlotte.holmberg@consensum.se


Shadnoush Mirsaeidi                                   
Skolsköterska
shadnoush.mirsaeidi@consensum.se


Michael Hanfler
Skolläkare


Anders Paulsson
Skolpsykolog


Malin Dahlberg
Syv och marknadsförare
malin.dahlberg@consensum.se


Marie Rinne
APL samordnare
marie.rinne@consensum.se

Heltidsmentorer


Cecilia Lejegård
cecilia.lejegard@consensum.se 
Mentor till 19NA, 20VOA, 21VOA
tele: 046-144404, 0736-425616


Gunilla Truellie
gunilla.truellie@consensum.se 
Mentor till 19VOB, 20VOB, 21NA
tele: 046-2718668, 070-7336485


Derya Vlachos
derya.vlachos@consensum.se
Mentor till 19VOA, 20NA, 21VOB

Pedagoger


André Jönsson
andre.jonsson@consensum.se


Isabelle Karlsson
isabelle.karlsson@consensum.se


Jessica Andersson 
jessica.andersson@consensum.se


Josefin Magee Mateluna
josefin.mateluna@consensum.se


Kristofer Nilsson
kristofer.nilsson@consensum.se


Marie-Elen Osbeck
marie-elen.osbeck@consensum.se


Ida Upman, Elevassistent
ida.upman@consensum.se


Isak Kjellemar, Elevassistent
isak.kjellemar@consensum.se


Linnéa Khodiar
linnea.khodiar@consensum.se

 


Servicepersonal




Öppet hus och skuggning

Öppet hus & skuggning

Har du tankar och funderingar kring ditt gymnasieval kan kanske ett besök på vårt öppna hus hjälpa dig en bit på vägen. Vi svarar gärna på dina frågor och visar dig vad vi har att erbjuda dig. Om du skulle önska är du också mycket välkommen att vara med under en vanlig skoldag på Consensum (skuggning), då får du chansen att ta del av vårt arbetssätt och den fina stämningen på skolan.

Läs mer





Framtiden är ljus

Under livets alla skeden behövs det människor som jobbar med människor. Att välja ett yrke inom vård, medicin, välfärd och naturvetenskap ger dig alla förutsättningar att fixa det framtidsjobb du drömmer om. Starta din resa mot framtiden med en gymnasieutbildning på Consensum, det ger dig en stark plattform inför kommande yrke och högskolestudier.

Läs vad tidigare elever gör idag